Kürtaj olabilir miyim?

§218 StGB’ye göre, Almanya’da kürtaj yasadışıdır. Ancak belirli şartlar altında kürtaj yaptırmak mümkündür ve cezalandırılmaz:

1.Kürtaj yaptırmaya karar verirseniz, yasal sürelere ve düzenlemelere uymanız gerekir. İlk olarak bir danışma merkezini ziyaret edip ve görüşme sonrasında oradan bir rapor alırsanız, hamile kaldıktan sonraki on iki hafta içinde kürtaj olabilirsiniz. Bu rapor, hamile bir kadın olarak bu konuda danışmanlık aldığınızı kanıtlar. Yaşadığınız yerde bulunan danışma merkezlerine familienplanung.de adresinden ulaşabilir ve bu merkezlerden ücretsiz olarak danışmanlık alabilirsiniz.

2.Tecavüz sonucu hamile kalındığında, on iki hafta içinde kürtaj olmak yasaldır. Böyle bir durumda, ilk olarak bir danışma merkezine gidilmesine gerek yoktur. Bunun yanı sıra, yine de danışma merkezlerinden ücretsiz olarak tavsiye alınabilir.

3.Fiziksel veya zihinsel sağlığınız hamilelik sebebiyle tehlike altındaysa daha geç tarihte bile kürtaj olabilirsiniz. Ancak bu tehlikenin doktor tarafından bir raporla onaylanması gerekir.

Lütfen unutmayın: 18 yaşın altındaysanız ve kürtaj olmak istiyorsanız, genellikle anneniz veya babanızın onayı gerekir. 16 yaşından büyükseniz, doktor ebeveynlerinizin rızasına ihtiyacınız olmadığı konusunda karar verebilir. Ancak 16 yaşın altındaysanız, genellikle ebeveyninizden onay almanız zorunludur. Ebeveynlerinize hamile olduğunuzu söylemekten korkuyorsanız, bir danışma merkezine başvurabilirsiniz. Orada hizmet verenler size yardımcı olacaktır. Size en yakın danışma merkezini bulmak için familienplanung.de adresine bakabilirsiniz. Bu danışmanlıktan ücret alınmaz.